Leczenie kanałowe (endodoncja)
Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem zębów, których miazga, czyli żywa tkanka zęba, składająca się z naczyń i nerwów, została nieodwracalnie uszkodzona.
Wykonuje się także ich dezynfekcję oraz szczelnym wypełnieniu kanałów odpowiednimi materiałami i zabezpieczeniu korony klinicznej zęba. Na myśl o leczeniu kanałowym często nasuwa nam się w głowie wizja o strasznym bólu towarzyszącym przy każdej wizycie. Na szczęście leczenie kanałowe jak i znieczulenia bardzo mocno się rozwinęły na przestrzeni lat, przez co zabieg jest praktycznie nieodczuwalny. Zabieg ten wykonujemy pod mikroskopem.
Leczenie endodontyczne konieczne jest w przypadku głębokiej próchnicy z powikłaniami, urazów zębów, nieprawidłowo wykonanych zabiegów, zmian okołowierzchołkowych, zapaleń miazgi, jej martwicy lub zgorzeli. Zanim rozpocznie się takie leczenie , trzeba odpowiednio zdiagnozować zmiany chorobowe w tym celu stosuje się diagnostykę radiologiczną.
Zdjęcia rentgenowskie pozwalają lekarzowi zobaczyć wnętrze zęba i prawidłowo rozpoznać problem. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i jest niebolesny, dlatego pacjent nie musi cierpieć podczas wizyty.
Podczas leczenia kanałowego wykorzystuje się koferdam, jest to specjalna gumowa osłona, która pełni bardzo ważną rolę. Chronieni pacjenta przed możliwością połknięcia narzędzi wykorzystywanych podczas tego leczenia oraz izoluje nadmiar śliny od wnętrza zęba. Zabieg polega na otwarciu zęba, a następnie usunięciu próchnicy i wykonaniu dojścia do kanałów korzeniowych.
Niezbędne jest precyzyjne oczyszczenie tych przestrzeni i odpowiednie poszerzenie ich specjalnymi pilnikami tak, aby usunąć zainfekowaną tkankę. Leczenie kanałowe kończy się wypełnieniem kanałów zębowych. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów do wypełniania. Standardowo wykorzystuje się gutaperkę, czyli specjalną formę kauczuku, który dzięki kondensacji pionowej wypełnia kanał aż po sam wierzchołek.
Zęby leczone endodontycznie przeważnie mają dość duże ubytki własnych tkanek. W celu wzmocnienia ich struktury większości przypadków wskazane jest wykonanie korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym. Taka odbudowa zapewnia wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba.