Periodontologia

Periodontologia jest to dziedzina stomatologii zajmująca się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek okołowierzchołkowych. Odgrywa także ważną rolę  w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej oraz zapobieganiu poważnym chorobom przyzębia, takim jak paradontoza.

Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie zajmują się m. in. leczeniem zapalenia dziąseł, regeneracją tkanek przyzębia, usuwaniem kamienia nazębnego i osadu nazębnego. Przykładowym zabiegiem jest scaling.

Scaling (ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego)

To zabieg dentystyczny, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego gromadzącego się szyjek zębowych. Kamień nazębny składa się ze zwapniałych warstw płytki nazębnej. Początkowo jego odkładanie na zębach przebiega bezobjawowo, lecz w miarę powiększania swych wymiarów może powodować wiele chorób (zapalenie i krwawienie dziąseł, rozchwianie zębów). Aby tego uniknąć należy dokładnie czyścić zęby dwa razy dziennie oraz regularnie usuwać kamień na wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Kamień usuwany jest poprzez wibracje ultradźwiękową końcówki skalera. Kontakt końcówki z kamieniem powoduje przeniesienie wibracji na złogi nazębne, co prowadzi do rozdrabniania się kamienia i jego odłamywania, przez co można go swobodnie usunąć z powierzchni zębów.

Uzupełnieniem scalingu jest piaskowanie i fluoryzacja.

Piaskowanie (usuwanie osadu nazębnego)

Piaskowanie stosuje się w celu dogłębnego usunięcia płytki nazębnej, przebarwień i osadów z powierzchni zębów. Osady te powstają w skutek picia kawy, herbaty, palenia wyrobów tytoniowych. Zabieg ten wykonuje się za pomocą piaskarek profilaktycznych, ze specjalistycznymi i sterylnymi końcówkami.

Po ich usunięciu zęby odzyskują dawny jaśniejszy kolor i połysk. Prawidłowo wykonane piaskowanie jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla tkanek zęba i dziąseł, wykonuje się je po uprzednim usunięciu kamienia nazębnego. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda oczyszczania zębów, ale może być przeciwwskazana w przypadku osób z nadwrażliwością zębów lub problemami z dziąsłami.

Ważne jest aby skonsultować się z dentystą przed poddaniem się piaskowaniu stomatologicznemu, aby upewnić się, że jest to odpowiednia metoda dla twoich zębów.