Mycie zębów, płukanie, nitkowanie. To są domowe sposoby na czyszczenie zębów.

Co jeśli jednak utworzył nam się kamień lub osad od kawy i herbaty, których nie sposób wyszorować? Z pomocą przychodzą dwa stomatologiczne sposoby:
SCALING (ULTRADZWIĘKOWE USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO)
Kamień nazębny składa się ze zwapniałych warstw płytki nazębnej. Początkowo jego odkładanie na zębach przebiega bezobjawowo, lecz w miarę powiększania swych wymiarów może powodować wiele chorób (zapalenie i krwawienie dziąseł, rozchwianie zębów). Aby tego uniknąć należy dokładnie czyścić zęby oraz regularnie usuwać kamień w gabinecie stomatologicznym.
Kamień usuwany jest poprzez wibracje ultradźwiękową końcówki scalera. Kontakt końcówki z kamieniem powoduje przeniesienie wibracji na złogi nazębne, co prowadzi do ich odłamywania i usunięcia z powierzchni zębów.
Uzupełnieniem scalingu jest PIASKOWANIE i FLUORYZACJA.
PIASKOWANIE (USUWANIE OSADU NAZĘBNEGO)
Piaskowanie stosuje się w celu dogłębnego usunięcia osadów nazębnych. Osady te powstają w skutek picia kawy, herbaty, palenia papierosów. Po ich usunięciu zęby odzyskują dawny jaśniejszy kolor i połysk. Prawidłowo wykonane piaskowanie jest całkowicie bezblolesne i nieszkodliwe dla tkanek zęba i dziąseł.
Wykonuje się je po uprzednim usunięciu kamienia nazębnego.